اداره سنجش و ارزشیابی مهارت

اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد

صفحه اصلي
 اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد
 اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد   اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد   اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد  دوشنبه 07 خرداد 1397
 اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد
 

سئوالات متداول

پرسش و پاسخ
 
1. فردی که گواهینامه او مفقود شده است برای دریافت گواهینامه جدید یا المثتی چه کاری می بایست انجام دهد ؟
به استناد ماده 14 شیوه نامه ، گواهینامه مهارت فقط یک بار برای متقاضی صادر می شود . لذا در مواردی که دارندگان گواهینامه های مهارت این سازمان بنا به هر دلیلی درخواست صدور مجدد گواهینامه را دارند از طرف اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان ، برای یک بار ودرصورتيكه اعتبار كداستاندارد آموزشي به پايان نرسيده باشد ، تأییدیه گواهینامه صادر می شود که دارای ارزش مساوی با گواهینامه اصلی می باشد و واحدهای آموزش و پرورش آنرا به عنوان سند ارزیابی و در نظام تحصیلات کاردانش منظور مي نمایند .
 
2. گواهینامه ای را از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشورهاي خارجي دریافت نموده ام و قصد دارم  از مزایای این گواهینامه در داخل ايران بهره مند شوم ، لطفاً مرا راهنمائی فرمائید ؟
بر اساس ماده 15- تبصره 1 شیوه نامه – متقاضی ، درخواست خود را به همراه اصل و یک برگ فتوکپی گواهینامه مهارتی به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مربوط جهت بررسی و اظهار نظر ارائه می دهند .
 
3. من یک فرد شاغل در بازار کار هستم و بطور تجربی با حرفه ای کاملاً آشنا هستم و فکر می کنم مهارت لازم را برای دریافت گواهینامه دارم ، خواهشمندم راهنمائی فرمائید چگونه می توانم گواهینامه سازمان را دریافت نمایم ؟
با مراجعه به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یا مراکز آموزش فنی و حرفه ای محل زندگی خود جهت ثبت نام و شرکت در آزمونهای ادواری ( کتبی و عملی ) اقدام نمایند .
 
4. قصد دارم در یکی از آزمون های حرفه های آموزشی شرکت نمایم ، لطفاً مراجع آزمون و یا مراجع آموزشی را معرفی فرمائید تا بتوانم خود را برای آزمون آماده نمایم ؟
مراجع آموزشی همان استانداردهای مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای می باشد و متقاضیان جهت ثبت نام می توانند به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یا مراکز آموزش فنی و حرفه ای محل زندگی خود جهت تعیین مرکزمجري آزمون مراجعه نمایند .
 
5. من از مدت ها قبل ترک تحصیل نموده ام و قصد دارم در یکی از حرفه ها در مراكز داراي امكانات شبانه روزي دیپلم بگیرم ، لطفاً راهنمائی فرمائید باید چکار کنم ؟
مراجعه به ادارات آموزش و پرورش محل زندگی و تطبیق واحدهای گذرانده شده و گذراندن دوره های آموزشی
فنی و حرفه ای لازم تحت نظر مراکز آموزشی دولتی یا خصوصی سازمان
 
6. من از مدت ها قبل به عنوان مربی آموزشی در آموزشگاههای سازمان مشغول فعالیت هستم و قصد دارم بعنوان آزمونگر عملی و یا طراح سئوال با این سازمان همکاری کنم ، لطفاً راهنمائی فرمائید ؟
 احراز و تأئید صلاحیت آزمونگران توسط ستاد ارزشیابی مهارت استان برابر ضوابط ذیل  مي باشد:
- داشتن گواهی مبنی بر گذراندن دوره آموزش سنجش و ارزشیابی
- داشتن تأئیدیه صلاحیت حرفه ای توسط اتحادیه صنفی مربوطه ( چنانچه آزمونگر از اصناف انتخاب شود ) .
- داشتن مدرک و رشته تحصیلی حداقل مطابق استاندارد مهارت آموزشی حرفه مربوطه
- حسن شهرت و نداشتن سوء پیشینه
تبصره : چنانچه آزمونگر کسری مدرک تحصیلی داشته باشد ستاد ارزشیابی مهارت استان با توجه به تجارب و مهارت آزمونگر تصمیم گیری می نماید .
افراد واجد شرایط می توانند جهت ثبت نام به سایت آزمونگران و طراحان سئوال و نقشه کار عملی به آدرس  www.idbse.ir  مراجعه و ثبت نام نمایند .
 
7. برای دریافت کارت مربیگری و یا کارت مدیریت سازمان چه مراحلی را باید انجام دهم ؟
برای این منظور پس از اخذ معرفی از آموزشگاه آزاد محل اشتغال به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان محل زندگی خود مراجعه نمایيد .
 
8. آیا برای گواهینامه و شرکت در آزمون ادواری رعایت پیش نیاز الزامی است ؟ مثلاً می توانم بطور مستقیم گواهینامه درجه 1 سازمان را بدون دارا بودن گواهینامه درجه 2 دریافت نمایم ؟
رعایت پیش نیاز در آزمون پاياندوره وادواری ضروری بوده و متقاضیان محترم حتماً باید پیش نیاز حرفه مورد آزمون خود را قبلآً از طریق شرکت در آزمون و اخذ گواهینامه مربوطه داشته باشند .
 
9. آیا آزمونهای این سازمان فقط بصورت کتبی و یا فقط عملی است ؟ لطفاً راهنمائی فرمائید و شرایط قبولی در آزمون های این سازمان را توضیح دهید ؟
آزمون های سازمان به دو صورت کتبی و عملی برای هر حرفه برگزار می گردد و چنانچه آزمون شونده با احتساب ضرائب مقرر ( 70 ≤ نمره آزمون عملی × 75/0 + نمره آزمون کتبی × 25/0 = معدل ) حد نصاب معدل 70 را کسب ننماید می بایست پس از طی دوره جبرانی و رفع کسر مهارت در آزمون مجدد عملی همزمان با آزمون کارآموزان مرحله بعد شرکت نماید .
 
10. من یکی از مدیران آموزشگاه هستم و قصد دارم از امکانات آموزشگاه جهت برگزاری آزمون استفاده نمایم ، لطفاًٌ راهنمائی فرمائید ؟
در صورت برخورداری از شرایط مناسب ، آمادگی خود را به اداره کل استان جهت برگزاری آزمون اعلام نمائید .
: 2,897
 اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد
 اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد
 اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان یزد